Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı

Ankara 28/09/2010

BARO BAŞKANLIĞI
_______________
____

DUYURU NO: 2010/60

 

            Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında  5982 sayılı Kanun’un 25’inci maddesiyle Anayasamıza eklenen Geçici 18’nci madde hükmü uyarınca 45 yaşını doldurmuş ve 20 yıl fiilen avukatlık yapmış olma koşullarını taşıyan serbest avukatlardan Anayasa Mahkemesi’ne üye aday adayı olmak isteyenlerin 29 Eylül 2010 saat 09:00’dan 03 Ekim 2010 günü saat 17.00’ye kadar Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na başvurmaları gerekmektedir.

            Adaylık başvuruları, TBB’nin  www.barobirlik.org.tr  adlı internet sitesinde yayımlanan 27.09.2010 karar tarihli  “5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Gereğince Baro Başkanlarının Seçecekleri Anayasa Mahkemesi Üye Adayı Seçiminde Uygulanacak Esaslara İlişkin Türkiye Barolar Birliği Başkanlık Divanı Kararı”nda belirtilen usul ve esaslara göre yapılacaktır.

            TBMM’nce tercih edilecek olan bir üyenin belirlenmesi için Baro Başkanlarınca gösterilecek üç adayın seçimi, 7 Ekim 2010 tarihinde, “Oğuzlar Mah.Barış Manço Cad. 1366 Sok.No:3, Ankara/Balgat adresinde bulunan Türkiye Barolar Birliği Av.Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi” Konferans Salonu”nda saat 09.00’da yapılacaktır.

            Adaylık başvurusu,seçim usul ve esasları ile diğer bilgiler Türkiye Barolar Birliği internet sitesi olan   www.barobirlik.org.tr  adresinde yayımlanmaktadır.

             Bu duyurunun adliyelerde baronuzun ilan panolarına tüm avukatların görecekleri şekilde asılmaları ve yine varsa baronuzun internet web sayfasında yayınlanması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.

 

Avukat V. Ahsen COŞAR
Türkiye Barolar Birliği
Başkanı

Eki:

Konuya İlişkin Divan Kararı İçin Tıklayınız