Türkçe Site English Site

CCBE (AVRUPA BAROLAR KONSEYİ) TARAFINDAN DÜZENLENEN
AVUKAT KİMLİK KARTLARI 

CCBE KİMLİK KARTI

Avrupa Barolar Konseyi(CCBE) tarafından, CCBE üyesi bulunan barolar ve Avrupalı avukatlar için ilk defa 1978 yılında kimlik kartı düzenlenmiştir. Söz konusu kimlik kartları öncelikle ulusal barolara veya ulusal barolar, bölgesel veya bağlı barolara verilmektedir. Her ülke kendi düzenlemesine göre, üye avukatlara talepleri üzerine, CCBE Kimlik Kartı düzenlemektedir.

AMAÇ

CCBE tarafından tahsis edilen kimlik kartları, kendi ülkeleri dışında faaliyette bulunan veya iş yapan avukatlara o ülke veya ülkelerde adliyelere ve diğer kurum veya kuruluşlara kolayca girmelerine olanak sağlamaktadır. Zira; söz konusu kimlik kartı hamili avukatın tabi olduğu ülkede avukatlık ruhsatı sahibi avukat olduğu hususunu, CCBE’nin resmi dilleri ile belirtmekte ve belirlemektedir.

Bu bağlamda, söz konusu kimlik kartı;

 • Avukatın kendi ülkesinde geçerli avukat kimlik kartı olarak,
 • Diğer bir AB ülkesinde avukat olduğunu belgeleyen ve mahkemeler veya ceza evlerine girişi sağlayan avukat kimliği olarak,
 • Kartın plastik versiyonunun da manyetik bant veya çipte bilgi muhafaza etmek için,

Kullanılan kimlik kartıdır.

CCBE Kimlik Kartı aynı zamanda Avrupa Adalet Divanı ve Birinci Derece Mahkemesi tarafından geçerli avukatlık kimliği olarak kabul edilmektedir.

KARTI DÜZENLEYEN MAKAM

Kimlik kartları her ne kadar CCBE tarafından çıkarılsalar da bu kartlar,  CCBE adına, ulusal barolar tarafından basılıp düzenlenmektedirler. Ulusal baro, CCBE kimliği tahsis ettiği avukatın baroya kayıtlı olup olmadığını kontrol etmekle yükümlü bulunmaktadır.

KART TÜRLERİ

CCBE kimlik kartlarının iki türü bulunmaktadır.

Kâğıt kimlik kartı:

Talep üzerine, CCBE Sekreterliği tarafından ulusal baroya kağıt kimlik kartı boş olarak gönderilmektedir. Bu kimlik kartı aşağıda yer alan bilgileri taşımaktadır:

 • Kartın ön yüzünde 11 dilde; “Avukatlar için Meslek Kimlik Kartı” ifadesi yer almaktadır
 • CCBE’nin logosu bulunmaktadır
 • Avukatın ad ve soyadı yer alır
 • Avukatın adresi yer alır
 • Avukatın mesleki unvanı yer alır
 •  Avukatın imzası yer alır
 • Kartın geçerlik süresi belirtilir
 • Kartı veren yetkili baro belirtilir
 • Kart numarası yer alır
 • Tarih
 • Avukatın fotoğrafı

Plastik kimlik kartı:

CCBE tarafından tahsis edilen kimlik kartının ikinci versiyonu ise plastik olanıdır. Kartın tasarımı CCBE tarafından yapılmış olmakla beraber, söz konusu kartlar, CCBE ile ulusal baro arasında imzalanan lisans sözleşmesi doğrultusunda, ulusal barolar tarafından düzenlenmektedir. Kartın plastik türü de kağıt türünde yer alan bilgilerin aynısını taşımaktadır. Plastik kartlar seçime bağlı olarak manyetik şerit ve çipli de olabilmektedir. Kart üzerinde bulunan ön sayı CCBE tarafından verilmektedir. Ancak, plastik kart üzerinde üç dil(İngilizce, Fransızca ve tahsis eden baronun dili) ile yazılmış bilgiler yer almaktadır.

Kartların üretimi

Kartların kâğıt türlerinin doğrudan CCBE Sekreterliğinden talep edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, plastik kart tahsis etmek isteyen baroların CCBE ile lisans sözleşmesi yapıp, tasarımını istemeleri gerekmektedir.

Kart ücreti

 Ulusal barolar kendi alacakları ücreti belirlemekte serbesttir.

Geçerlik süresi

Kartların geçerlik süresini belirlemek tahsis eden baronun yetkisi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber, CCBE her iki kart türünün de 5 yılda bir yenilenmesini önermektedir.

Mülkiyet

Kartın mülkiyeti tahsis eden baroya ait bulunmaktadır. Talep halinde, hamil kartı derhal iade etmekle yükümlü bulunmaktadır.

Kartın kötü kullanılması

Bir avukatın ülkesinde avukatlık yapması yasaklanırsa; CCBE kartını ne kendi ülkesinde nede yabancı ülkede kullanma yetkisi bulunmamakta olup hemen geri alınması gerekir. Kartın kullanılması ve geri alınması tahsis eden baronun önerisi doğrultusunda olacaktır.

Kayıp, çalıntı kartlar

Kartın çalınması veya kaybı avukat tarafından ulusal baroya bildirilmelidir.

TBB LİSANS SÖZLEŞMESİ

Türkiye Barolar Birliği ile CCBE arasında 18 Nisan 2007 tarihinde Lisans Sözleşmesi yapılmıştır. Sözleşme doğrultusunda Türkiye Barolar Birliği ve Barolara kayıtlı avukatlar tarafından, CCBE Kimlik kartı almak amacı ile Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na yapılan başvurular Ruhsat ve Sicil İşleri Müdürlüğünce işleme alınarak, başvurucu avukatlara CCBE kimlik kartı verilmektedir. Lisans Sözleşmesinin imzalanmasından bu güne kadar 1000'in üzerinde CCBE kimlik kartı Avukatlara tahsis edilmiştir.

 

 

Av.tr e-posta hesabınıza ulaşmak için tıklayınız
TBB Başkanı ve Başkan Yardımcılarının yaptığı konuşmalar
Son hafta içinde kayıt bulunamadı
Tüm Basında TBB Haberleri
6 Kasım 2016 - Halk TV
DEMOKRASİNİN TEK YOLU HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜDÜR. FEYZİOĞLU'NDAN KUTUPLAŞMA UYARISI

28 Mayıs 2016 - CNNTürk

TBB Baro Avukat Portalına Giriş
TBB Baro Avukat Portalına Giriş
Uluslararası Avukatlar Birliği’nin (UIA) 54. Kongresi
30 Ekim - 3 Kasım 2010
İstanbul Barosu


TBB Baro Avukat Portalına Giriş
TBB Baro Avukat Portalına Giriş
 

Bize
Yazın
  Bilgi Edinme
Başvurusu
Adres:
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı
Oğuzlar Mah. Barış Manço Cd. Av. Özdemir Özok Sk.
No:8 06650 Balgat/ANKARA
Tel: +90 312 292 59 00 ( Pbx )
Faks: +90 312 286 31 00 - 286 55 65
Her Hakkı Saklıdır
©2017 Türkiye Barolar Birliği
Tasarım
TBB Bilgi İşlem Müdürlüğü